Majątek małżonka dłużnika na celowniku wierzyciela
Jeśli kontrahent jest w związku małżeńskim, to już na etapie zawierania umowy warto zabezpieczyć swoje przyszłe interesy pod tym kątem.
Wyrok przeciwko dłużnikowi to dopiero początek drogi do odzyskania pieniędzy. Następnie trzeba jeszcze wyegzekwować zasądzoną należność. Szansa na ściągnięcie długu rośnie jeśli jako wierzyciel mamy możliwość sięgnięcia także do majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka.
1. Weź zgodę małżonka…
Każdy człowiek odpowiada za zaciągnięte przez siebie zobowiązania ze swojego majątku osobistego. Także osoba pozostająca w związku małżeńskim, gdy zaciąga zobowiązanie, to ponosi za nie odpowiedzialność w pierwszej kolejności ze swojego majątku osobistego. Może się nagle okazać, że w majątku osobistym naszego kontrahenta jest niewiele, a większość składników majątkowych dłużnik ma wspólnie z małżonkiem. Regułą jest bowiem, że po zawarciu małżeństwa między małżonkami powstaje wspólność ustawowa. Wszystko co małżonkowie uzyskają w okresie trwania wspólności, staje się ich wspólnym majątkiem. Tymczasem sięgnięcie przez wierzyciela do majątku wspólnego wcale nie jest takie oczywiste. Kontrahent może wprawdzie zaspokoić się z dochodów swojego dłużnika i składników jego przedsiębiorstwa, nawet jeśli wchodzą one do majątku wspólnego, ale już egzekucja z nieruchomości czy ruchomości znajdujących się w majątku wspólnym wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Czyli możliwa jest sytuacja, że nasz dłużnik jest właścicielem nieruchomości, a egzekucja jej nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta